Geçen günlerde cep telefonum çaldı(Bazen 3-4 gün çalmadığı olur) numaraya baktım,  otomatik ödeme talimatlarım olmasına rağmen benden hesap işletim ücreti kesen, bu nedenle de  çalışmayı bıraktığım bir bankadan arıyorlar. Herhalde artık kullanmadığım hesabımdan  “Hesap işletim ücreti” çekemedikleri için arıyorlar diye düşünerek açtım telefonu. Değilmiş. Kayıtlarında sabit bir telefon numaram yokmuş sabit bir telefon numarası verebilir miymişim. “Veremem” dedim, afalladı arayan hanım. Sistemleri bu şekilde çalışıyormuş, o nedenle vermem gerekiyormuş. Yani insan ne diyeceğini şaşırıyor. Öncelikle sizin sisteminizden bana ne? Sisteminizi kuran aklı evvel kişinin kafasına göre onu da isteyelim, bunu da isteyelim demesi nasıl bir anda benim için karşı konulmaz ve bağlayıcılığı olan bir istek olabiliyor?

 

Bir başka firma, web sitesinde bir hizmetten bahsediyor. Bu hizmet hakkında bilgi almak isterseniz iletişim formunu doldurabilirsiniz diyor. Form üzerinde açılır kutu(drop down list box) içinde de verdikleri hizmetlerin listesi var. Ama form üzerindeki seçeneklerde o verdiklerini söyledikleri hizmet seçeneği yok. Diğer seçeneği de yok. Tamam bunu geçtim serbest metin alanı var orada yazılabilir konu. Ama form üzerindeki zorunlu alanlardan biri cep telefonu numarası. Tamam  hizmet hakkında bilgi vermek için gerektiğinde telefonla aramak istiyorlar. Ama ilgilendiğim hizmet telefonla tanıtımı yapılacak veya hemen sonuca bağlanacak bir şey değil ki. Ayrıca email adresimi veriyorum ve belki telefon ile aranmak istemiyorum. Yok ama bilgi istiyorsanız telefon numaranızı vermek zorundasınız.

Ne yazıkki bu alınan numaraların sadece alındıkları yerde kaldığına da inanmıyorum. Bir şekilde bu numaraları satıyorlar. Yoksa hiç ilgim, alakam olmayan firmalar nasıl reklam sms’leri gönderebilirki. Hatta iş artık o derece çığrından çıkmış ki;  taşındığım yerin muhtarlığına kayıt olmaya gitmiştim. İşte bazen insan şaşar cep telefon numaramı istediklerinde verdim. Bir ay sonra mahallenin muhtarından her cuma kutlama mesajları gelmeye, bir bir ay sonra ise mahalledeki süpermarket, emlakçı vb. gibi esnaftan reklam sms’leri almaya başladım. Seçimlerde de tabiki o muhtara oy vermedim. Kazandı mı kazanmadı mı bilmiyorum ama seçimlerden bu yana sms gelmiyor.

Cep telefonumda bloklanmış 20’dan fazla numara sadece bir firmaya ait. Bu derece “yeter artık dedirten” bir firmadan ben hizmet almayı düşünür müyüm? Bir o kadar bloklanmış numara da başka bir firmaya ait. Güya bunlar Türkiyenin en bilinen firmalarından ikisi.

İnsanları bu kadar reklam, gereksiz sms ve aramaya boğmak gerçekten işe yarıyor mu çok merak ediyorum.

Bu gidiş nereye?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir