Yıllarca önce bırakın internet’i daha bilgisayarın hayatımıza girmediği zamanlarda zamanlarda okuduğum bir kitaptı Shibumi. O kitapta beni en çok etkileyen şeylerden biri Nicolai Helm’in inanılmaz savaş kabiliyetleri veya ergen yaşıma rağmen cinsel performansı değildi. Bir dağ evinde buluştuğu ve gizli teşkilatların sistemlerinde arama yapan bir adam ve onun söylediği sözlerdi. Ağ üzerindeki bilgilerin bir çöplük olduğunu ve aramanın, o çöplük içinde aradığını bulmanın bir sanat olduğundan bahsediyordu kitapta hatırladığım o bölümde.

Yohoo, Altavista, Google…

Gerçekten şu an internet üzerinde bir şeyi aramak çok basit. Yanlış yazsan düzelten algoritmalar, nazikçe “Şunu mu demek istedin?” diyen arama motorları.

Ama gelen sonuçlara baktığınızda o kadar ilgisiz “bilgiyle” de karşılaşabiliyorsunuz ki.

Beni en çok zorlayan şeylerden biri tarihe mal olmuş bir olay, kişi hakkında bir film yapılmışsa ortaya çıkıyor. O konuyla ilgili standart bir arama yaptığımızda direk imdb.com ve sürüsüne bereket film sitesi geliyor çünkü.

Söylemek istediğimden biraz uzaklaştım. Bence kariyer.net’de aynen böyle bir bilgi çöplüğene dönüşmüş durumda. Malesef arama konusunda seçenek de sunmuyor size. Yoksa “Bilgi işlem” kelimelerini aratırken, üstelik bayan arayanları gösterme seçeneği işaretliyken bir hastanenin “Hemşire” aranıyor ilanı neden gösterilsin size? Bunu çözebilmiş değilim.

Mantıklı bir açıklamasını yapacak olan var ise hatamı öğrenmekten memnuniyet duyarım.

Bir site kariyer.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir