Bazen bir fikir geliyor. Çok da araştırmadan o heyecan ile domain alıp aklımdakini hayata geçirmeye çalışıyorum. Sonra bu geliştirme aşaması sırasında aklınıza gelen o fikrin birileri tarafından hayata geçirildiğini görüyorsunuz. Lise yıllarımda bu tür durumlar için “hayal kırıklığı ve muz kabuğu” derdik:)

İnternet’te yeni bir fikir bulmak çok zor artık.  Anlamlı bir alan adı bulmak da öyle.

Gezirotalari.net sitesi de öyle oldu benim için. “.com” uzantısı çoktan alınmıştı, mecburen “.net” uzantısını aldım. Aklımdaki fikir yapılan herhangi bir gezinin (yürüyüş, bisiklet, motosiklet vb.) GPS kaydı varsa bu kayıt ile yoksa çizerek harita üzerinde gösterilmesi, daha sonra site üzerinden aranarak değerlendirilmesi, GPS’e yüklenecek biçimde indirilmesi, rota üzerinde çekilmiş fotoğraflar varsa bunların da yüklenmesi gibi bir şeydi.

Fikre yönelik olarak:

 1. GPS’lerin desteklediği GPX formatındaki dosyların yüklenmesi işlemini yaptım.
 2. Elle çizim işlemini yaptım. Bu çizim sırasında ara duraklar da eklenebiliyor.
 3. Rotanın eğim grafiğinin çizilmesi işlemini yaptım.
 4. Grafik üzerinde farenin hareketi ile rotadaki noktanın hareket senkronizasyonunu sağladım.
 5. Fotoğraf yükleme işlemini yaptım. Eğer fotoğraf üzerinde GPS konum bilgisi var ise rota üzerine otomatik olarak yerleştiriyor hatta.
 6. Yorum için Facebook yorumu kullandım.
 7. Facebook-twitter giriş ve paylaşımı ekledim.
 8. Sanırım Almanya da böyle bir sitenin (köpek gezdirme rotaları bile olan) var olduğunu öğrendim:( Biraz araştırınca bu şekilde bir çok sitenin olduğunu da buldum tabi.

Yapılması gerekenler:

 1. GPX dosyasında nerdeyse saniyede bir kayıt yapılıyor. Dolayısı ile kısa bir rotada bile 8-9 bin kayıt oluyor. Tabi buda gerek rotanın çizimi, gerekse eğim grafiğinin çıkarılmasında çok büyük bir yavaşlamaya neden oluyor. Kaldıki Google Maps’in de kısıtlamaları var. (Örneğin static map üzeri rota çiziminde linkin 2000 karakter ile sınırlanması gibi.) Oysa GPX dosyasından değilde çizim ile rota girilir ise 512 nokta ile rahatlıkla rota ifade edilebiliyor. Kısacası GPX dosyasından yapılan girişlerde  Ramer-Douglas-Peucker algoritması kullanılarak sadeleştirme yapılması gerekiyor.
 2. Yüklenen fotoğrafların konum bilgisi yok ise marker ile harita üzerinde istenen yere taşınması işleminin yapılması gerekiyor.
 3. Rotanın GPX formatında indirilmesinin sağlanması gerekiyor.

gezirotalari.net

gezirota

Gezi Rotaları Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir