Phoenix 2.5 yaşında bir Beagle. Ailesinden ayrılıp benimle yaşamaya başlayalı henüz 2 hafta oldu. Bu iki hafta içinde olanlar

 • Her Pazartesi evin içine çişini yapıyor. Geldiği hafta ikinci gün çişin yanına kakayı da eklemişti. Sanırım ailesinden ayrıldığına bir tepkiydi ilk. Pazartesi olanlar ise hafta sonundan sonra evde yalnız kalmasına bir tepki diye düşünüyorum. Tuvalet eğitimi için kullanılan spreylerden aldım ama bana mısın demiyor.
 • Çok, çok fazla kıl döküyor.  Yani o kadar tüy döktükten sonra üzerinde hala nasıl kıl var hayret ediyorum. Aşağı yukarı her gün akşam evi elektrik süpürgesi ile süpürüyorum. Tabi kendisini de:) İlk önce gürültüsünden korkmuştu. Şimdi hoşuna bile gidiyor. Kendi yatıp dönüyor üzerini süpürmem için:) Veteriner ailesinden ayrılık stresi nedeniyle olabileceğini söyleyip bir vitamin yazdı. Bir haftadır kullanıyor ama çok da bir faydası olduğunu söyleyemiyeceğim. Bakalım zamanla.
 • Sabah ve akşam olmak üzere en az yarım saat dışarı çıkarıyorum. Minimum iki defa kakasını bir çok kez de çişini yapıyor. İlginç geldi. Daha önce Terrier kırması vardı. İşaretleme dışında bir seferde hallederdi hepsini.
 • Ne bulursa yiyor. Daha bir şeye hayır dediğini görmedim. Mutfak tezgahından ne düşerse hayır demiyor. (karpuz, kavun, peynir vb.) Pide’ye bayılıyor. Evden çıkarken ufak bir pide parçası vermek artık bir alışkanlık ve onun da beklediği bir şey oldu.
 • Dün akşam gezmesinden sonra bir saat kadar uyuyayım dedim salonda,  müzik setinin hoporlör ve o kablolarla birlikte olan cat-5 network kablosunu bir güzel kemirip kopartmış. Uyandım bilgisayarı açtım baktım network yok. Salona girmesine 1-2 saat müsade etmedim. Yaptığının kötü olduğunun farkına vardı. Girişte kıvrılıp uyudu o süre boyunca. Daha kuruyemiş kavanozunun kapağını açar açmaz yanımda bitiyordu, bu sefer sallamama rağmen gelmedi. Ancak gel deyince girdi salona. Bu bakımdan bakınca gerçekte akıllı bir köpek. Yapma deyince yapmıyor ama sanırım bazen inada bindiriyor. Örneğin ilk geldiğinde biraz da benim hatam koltukların üzerinde zıplayarak oynamıştık. Koltuk örtülerini tırmalayama başlayınca çıkmasını yasakladım. Şimdi çıkmıyor. Kaşla göz arası çıkmış ise in deyince iniyor.
 • Dışarı çıkış saatlerinde çıldırıyor:)
 • Veterinere gittik geçen hafta iç-dış parazit aşı ve ilaçlamasını yaptırdım. Sağ kulağında da iltihaplanma vardı. Uzun ve kapalı kulaklı köpeklerin genel sorunu. Bir damla ile merhem verdi veteriner. İlk bir kaç gün o damlayı damlatmak, merhemi sürmek baya bir sıkıntı oldu. 5 saniye duramıyor yerinde. Kulağının açılması da hoşuna gitmiyor. Çözümü ödül bisküvisi ile buldum. Yat diyorum, önüne de bir ödül bisküvisi koyup bekle diyorum. Ancak o zaman ilaçlarını kullanabiliyorum.
 • Ödül bisküvisi ve Pide’nin baya yararı oldu aslında. Bekle, Otur, Dön, Yuvarlan, Pati ver  komutlarını öğrendi:) Pideyi görür görmez ben bir şey demeden iki ayağı üzerine yükselip kendi çevresinde ben dönüyor artık.
 • phoenix2Bekle komutundan nefret ediyorum!
 • Sevilmeyi de çok seviyor. Kafasını elimin altına sokmalar, elimi patileri ile sarıp yanağına koymalar.  Bir yandan da üzülüyorum aslında nerdeyse 12 saat yalnız kalıyor evde.
 • Son bir kaç gece havlama huyu başladı. Apartman koridorundan ses duyunca havlıyor. Son bir iki gündür bu şekilde.
 • Yolda yürürken bir videodan izlediğim yöntem işe yaradı ve kayışı çekmemeyi öğrendi.
 • Yürüyüşe çıktığımızda karşıdan gelen biri varsa en ufak bir çekinme veya korkma hareketi yaparsa o kişiye doğru öne atılıp hamle yapıyor bir yandan da çok güçlü havlıyor. Köpekler gerçekten korkuyu hissediyor. İyice kanaat ettim buna.
Phoenix

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir