1979-80 yıllarıydı. O zamana kadar her hafta düzenli olarak Teksas, Tommiks ve diğer çizgiromanları alırdım. (Jeriko, Tombraks, Mister No, Zembla, Teks, Zagor, Redkit, Kızılmaske, Mandrake, Süperman vb.)  Mizah dergileri ile tanışmamıştım henüz. İlk kez GırGır dergisini nerede, ne zaman okuduğumu hatırlamıyorum. Ama kısa zamanda müptelası olmuştum. Pazar günlerini iple çekiyordum adeta. Yıllar sonra İstanbulda Cuma günleri yayınlandığını öğrenince o iki günlük gecikmeye kızdığımı hatırlıyorum.

Bir de 19 Temmuz 1981 tarihindeki 467. sayısının kapağı nedeniyle 1 ay kapatılmasına çok ama çok kızmıştım.

GırGırın 1 ay kapatılmasına neden olan kapak

Pazar sabahları kahvaltıya oturmadan 1,1.5KM’lik yolu yürür, bazen bakkal dükkanın açılmasını (aynı zamanda gazete bayii.) bekler ve dergimi alıp hızla eve dönerdim.

Kahvaltı sırasında GırGır okumak o dönem için vazgeçilmez alışkanlığımdı.

İşte o ve  sonraki Üniversite yıllarında biriktirdiğim ve halen kaybetmediğim (çünkü eksiksiz almama rağmen bir çok sayı kayıp.) bu mizah dergilerinin kapaklarını bir site üzerinden paylaşayım dedim. Nostalji:)

İşte Dergi Kapakları sitesi de böylece ortaya çıktı.

Bu arada Mizah dergileri ile bu kadar ilgilenince kaçınılmaz olarak Karikatür ile de ilgileniyorsunuz. 18 Mart 1986 Tarihli 706. Sayısında Çiçeği Burnunda köşesinde bir çiçek de benden açmıştı:)

ilkkarikatür

 

Dergi Kapakları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir